تحلیل بنیادین هفتگی – هفته منتهی به 2 مارس 2018

  حوزه ایالات متحده:   حوزه یورو:حوزه ژاپن: حوزه انگلستان: حوزه کانادا:   حوزه استرالیا:   حوزه نیوزیلند:  

اخبار مهم هفته آینده

  • انتخابات پارلمانی ایتالیا

یکشنبه 4 مارس انتخابات پارلمانی ایتالیا برگزار می شود که از اهمیت زیادی در تعیین مسیر سیاسی و اقتصادی این کشور برخوردار است و با توجه به اینکه ایتالیا سومین اقتصاد بزرگ حوزه یورو به شمار می رود برای ارز واحد اروپایی نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در صورت پیروزی احزاب راستگرا مانند لیگ شمال شاهد تضعیف یورو خواهیم بود چرا که این احزاب همچون همتایان خود در فرانسه و آلمان دید مثبتی نسبت به اتحادیه اروپا ندارند و خواهان کنترل مرزها و تحدید مهاجرت هستند. سناریوی کمتر مخرب برای یورو، ایجاد بن بست سیاسی و لزوم تشکیل دولت ائتلافی می باشد.  

  • نشست RBA

روز سه شنبه این هفته نشست رزرو بانک استرالیا برگزار می شود. انتظار می رود نرخ بهره ثابت بماند اما لحن بیانیه و سخنان بعدی رییس این بانک می تواند سرنخ هایی در خصوص مسیر دلار استرالیا به دست بدهد.

  • نشست BOJ

بامداد جمعه این هفته نشست بسیار مهم بانک مرکزی ژاپن برگزار می شود که از اهمیت اساسی برخوردار است. از ابتدای سال جاری ین ژاپن به شدت تقویت شده است که بخشی از دلیل آن گمانه زنی بازارها مبنی بر احتمال خروج BOJ  از سیاست های تسهیلی گسترده پولی بوده است. این هفته بانک مرکزی ژاپن خواهدکوشید در این زمینه مواضع دقیق تری در اختیار بازار بگذارد و احتمالاً به صورت موازی در راستای تضعیف تقاضا برای ین حرکت خواهدکرد.

  • گزارش NFP

عصر این جمعه گزارش مشاغل بخش غیرکشاورزی آمریکا منتشر می شود. این گزارش تاثیر مستقیمی روی تصمیم سازی اعضای کمیته FOMC در نشست مهم 21 مارس خواهدداشت. پیش بینی بازار ایجاد 204 هزار شغل در ماه فوریه و کاهش نرخ بیکاری به 4% می باشد اما همچون گزارش قبلی، اهمیت اساسی را نرخ رشد دستمزدها خواهدداشت که در ماه فوریه جهش نمود و باعث تقویت شدید دلار شد.