هفته منتهی به 15 ژوئن 2018

  ایالات متحده: یورو: ژاپن: انگلستان: کانادا: استرالیا: نیوزلند:

  • نشست کمیته MPC بانک انگلستان

پنجشنبه این هفته نشست کمیته سیاست پولی بانک انگلستان برگزار می شود. انتظار می رود که نرخ بهره در این نشست در همان سطح نازل 0.5% قبلی باقی بماند و لذا نکته مهم لحن بیانیه منتشره و همینطور ترکیب آرای کمیته 9 نفره MPC خواهدبود.

  • نشست اوپک

از جمعه این هفته نشست سران سازمان کشورهای صادرکننده نفت آغاز به کار می کند که از اهمیت بسیاری برخوردار است. اخیراً روسیه و عربستان بر سر کلیات طرح افزایش تولید نفت به توافقاتی رسیده اند و آمریکا هم درخواست افزایش تولید نفت را به سران اوپک داده است. ایران اما با طرح افزایش تولید در مقطع کنونی مخالف است. بهای نفت در هفته های اخیر به دلیل احتمال توقف برنامه کاهش تولید نفت به شدت کاهش داشته است.

  • سخنرانی های دراگی رییس ECB

ماریو دراگی رییس بانک مرکزی اروپا این هفته 3 بار سخنرانی خواهدداشت و در روزهای دوشنبه، سه شنبه و چهارشنبه به تبیین مواضع خود و همکارانش در ECB خواهدپرداخت. با توجه به برگزاری نشست بسیار مهم بانک مرکزی اروپا در پنجشنبه هفته قبل که منجر به ریزش سهمگین یورو شد، می توان انتظار داشت که دراگی به تشریح و تدقیق بیشتر مواضع این بانک بپردازد و جزئیات بیشتری در اختیار فعالان و تحلیلگران بازارهای مالی قرار دهد.