عوامل موثر بر گفتمان حاکم بر بازارهای مالی در هفته پیش رو

 

جنگ تجاری میان آمریکا و چین

هفته گذشته نشانه هایی از به بن بست رسیدن روند مذاکرات دوطرف به گوش رسید که موجب نگرانی بازارهای مالی شد. از جمله این نشانه ها، دستور ترامپ برای توقف استفاده از کلیه تجهیزات مخابراتی ساخت چین در شبکه های مخابراتی ایالات متحده و نیز ادامه اتهام زنی به چینی ها در خصوص اعمال سیاست های نامنصفانه تجاری و دزدیدن مشاغل آمریکایی ها بود. این هفته قرار است که مذاکرات در سطح عالی تری پیگیری شود و پیش بینی می شود که هر گونه نشانه ای که از تشدید اختلافات طرفین خبر بدهد باعث تقویت بیشتر جو ریسک گریزی خواهدشد.

مسائل Brexit

قرار است در روز 14 فوریه، دوباره نشستی در پارلمان بریتانیا برای بررسی خروج بریتانیا از اروپا برگزار بشود که این نشست از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است چرا که در خلال آن گزینه های جایگزین اعضای پارلمان از احزاب مختلف برای مسئله مرزهای ایرلند مطرح می شود و بایستی ببینیم که آیا بن بست حاصل شده در این خصوص شکسته خواهدشد یا خیر.

بحران بودجه ساخت دیوار مرزی با مکزیک

این هفته قرار است که نمایندگان احزاب جمهوریخواه و دموکرات در خصوص تامین بودجه لازم برای ساخت دیوار مرزی با مکزیک با یکدیگر دیدار داشته باشند. ضرب الاجل ترامپ برای تعطیلی دوباره دولت فدرال در تاریخ 15 فوریه به پایان می رسد و لذا سرمایه گذاران به شدت روی روند مذاکرات طرفین حساس خواهندبود. تعطیلی دوباره دولت فدرال می تواند باعث تشدید جو ریسک گریزی بشود.

گزارشهای مهم هفته پیش رو

 

نشست RBNZ

بامداد چهارشنبه این هفته نشست رزروبانک نیوزیلند برگزار می شود. در هفته گذشته 3 بانک مرکزی اروپا، انگلستان و استرالیا تخمین و برآورد خود از چشم انداز رشد اقتصادی کشورهای متبوعشان در سال 2019 را کاهش دادند که باعث ضعف ارزهای مربوطه شد. بایستی ببینیم که آیا RBNZ نیز مسیر مشابهی را خواهدپیمود یا خیر.

گزارش CPI آمریکا

چهارشنبه این هفته گزارش تورم آمریکا منتشر می شود. پیش بینی بازارها افت سطح نرخ تورم سالانه به 1.5 درصد است که پایین ترین سطح تورم در 2 سال اخیر خواهدبود. نرخ تورم پایه نیز پیش بینی می شود که دچار افت شده و به سطح 2.1% برسد. در صورت تحقق این پیش بینی ها، انتظارات افزایش نرخ بهره باز هم سرکوب خواهدشد و شاهد ضعف دلار خواهیم بود.

گزارش رشد GDP بریتانیا

روز دوشنبه این هفته گزارش رشد تولید ناخالص داخلی بریتانیا منتشر می شود که پیش بینی می شود در مقیاس ماهانه اقتصاد بریتانیا رشدی نکرده باشد اما در مقیاس فصلی 0.3% نسبت به 3-ماهه سوم سال 2018 رشد داشته باشد. علیرغم ظاهر مهم این گزارش، پیش بینی ما این است که با توجه به نزدیک بودن زمان برگزاری نشست پارلمان بریتانیا، این گزارش نیز همچون نشست BOE تاثیر ماندگاری روی پوند نداشته باشد.