هفته منتهی به سه شنبه 29 اکتبر 2019

 

تحليل عمومی

در هفته منتهی به سه شنبه 29 اکتبر 2019، سفته بازان بزرگ به صورت عمده اقدام به خرید طلا، نفت و پوند کردند. در خصوص طلا، نسبت خرید به فروش در این نماد در سطح 569 درصد قرار دارد که کماکان سطح بالایی است و حتی اگر طلا موفق به ثبت سقف جدیدی بشود به احتمال فراوان موج 5 بوده و ریزشی سنگین در انتظار طلا خواهدبود. شاخص دلار هم علیرغم تسویه های اخیر باز دارای نسبت بالای 485 درصد است و به نظر نمی رسد که دیگر توانی برای ادامه رشد اصلاحی اش که از فوریه 2018 شروع شده داشته باشد. در حال حاضر نمادهای دلار نیوزیلند و دلار استرالیا به ترتیب با 22% و 48% بیش فروش ترین ارزها هستند و در سوی مقابل دلار کانادا با نسبت 214% نیازمند یک اصلاح جدی نزولی در برابر اغلب ارزها است.

 

بيشترين افزايش ها و كاهش ها

بر حسب درصد و در مقایسه با هفته قبل، بیشترین افزایش پوزیشن های خرید مربوط به پوند با 20.7% و بیشترین افزایش پوزیشن های فروش نیز مربوط به فرانک سوییس با 10% می باشد.

بر جسب درصد و در مقایسه با هفته قبل، بیشترین کاهش پوزیشن های خرید مربوط  به شاخص دلار با 8.9% و بیشترین کاهش پوزیشن های فروش نیز مربوط به شاخص دلار با 20.3% می باشد.

از نظر ارزش دلاری، بیشترین افزایش در پوزیشن خالص سفته بازان روی طلا با 2.586 میلیارد دلار مشاهده شده و بیشترین کاهش نیز در پوزیشن خالص سفته بازان روی یورو با 320 میلیون دلار رصد شده است.

 

جداول تحلیلی:

جدول شماره 1: درصد تغییرات خرید و فروش سفته بازان نسبت به هفته گذشته

در این جدول، در ردیف مربوط به هر ارز یا کالا عملیات هفته گذشته سفته ­بازان بزرگ در زمینه قراردادهای خرید و فروش به صورت تغییرات بر حسب درصد نسبت به هفته گذشته به تصویر کشیده شده است. در ستون B/S نیز نسبت قراردادهای خرید باز به قراردادهای فروش باز آورده شده که می­تواند نمایی از نظر عمومی و کلی سفته ­بازان بزرگ نسبت به ارز یا کالای مربوطه را نمایان سازد.

جدول شماره 2: ارزش دلاری پوزیشن خالص سفته بازان و درصد تغییرات آن نسبت به هفته گذشته

در این جدول، ارزش خالص پوزیشن سفته بازان روی بازارهای مختلف بر حسب دلار و بر مبنای ارزش قراردادها و سپس تغییرات این ارزش خالص در طول هفته گذشته به تصویر کشیده شده است. این جدول نیز به نوبه خود در تشخیص جهت جریان پول سفته بازانه بسیار موثر و کارآ می باشد.