شب گذشته – 29 ژانویه 2019 – پارلمان بریتانیا نشستی را به منظور بررسی طرح های مربوط به برگزیت برگزار نمود و سرانجام نتوانست به صورت قطعی و لازم الاجرا طرح منع خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا را تصویب کند و همین مسئله باعث ریزش پوند شد. البته نمایندگان مجلس عوام طرحی را تصویب کردند که به صورت نمادین مخالفت اکثریت آنها را با خروج بدون توافق از اروپا نشان می دهد اما با توجه به رشد شدید پوند در هفته های اخیر و نزدیک تر شدن به تاریخ رسمی خروج بریتانیا از اروپا – یعنی 29 مارس امسال – معامله گران بازار تبادلات ارزی ترجیح دادند که به شناسایی سود روی پوزیشن های خرید سودآور خود دست بزنند.

در نشست دیشب، نمایندگان پارلمان از نخست وزیر ترزا می درخواست کردند که موضوع مرزهای ایرلند را دوباره با اروپایی ها به مذاکره بگذارد و اصلاحات لازم را در آن انجام بدهد اما واقعیت این است که اروپایی ها – و به ویژه دولت ایرلند جنوبی –  چندین بار تاکید کرده اند که حاضر به کوچکترین تغییری در متن توافقنامه ای که پیشتر با ترزا می امضاء کرده اند نیستند. دیشب نیز و پس از مشخص شدن نتیجه نشست پارلمان بریتانیا، آقای Donald Tusk رییس کمیسیون اروپا تاکید کرد که کوچکترین تغییری در بند مربوط به مرزهای ایرلند را نمی پذیرد و دفتر امانوئل ماکرون رییس جمهور فرانسه نیز رسماً از بریتانیایی ها خواست که طرح های قابل اتکایی را به منظور چاره جویی در خصوص Brexit ارائه کنند.

در توافقنامه ای که در سال 1998 امضاء شد، بریتانیا حاضر شد بین ایرلند جنوبی که یک دولت مستقل عضو اتحادیه اروپا است با ایرلند شمالی که بخشی از بریتانیا است مرز سخت وجود نداشته باشد و هم اکنون همین توافقنامه موضوع اصلی کشمکش بین دو طرف در مذاکرات Brexit است. خانم ترزا می در مذاکراتش با اروپایی ها توافق کرد که مفاد این پیمان تا افق نامحدودی برقرار بماند اما ملی گرایان محافظه کار بریتانیایی بر این باورند که در این صورت عملاً کنترل بریتانیا روی مرزهایش از میان می رود و لذا به دنبال لغو آن و یا دستکم ایجاد یک سقف و محدودیت زمانی برایش هستند.

تاریخ نشست بعدی پارلمان بریتانیا در روز 13 فوریه خواهدبود و انتظار می رود که تا آن تاریخ پوند کماکان در بازار تبادلات ارزی زیر فشار فروش باشد.