تحلیل گزارش CRA - COT

2020/03/01 | 1398/12/11

هفته منتهی به سه شنبه 25 فوریه 2020

تحليل عمومی

در هفته منتهی به سه شنبه 25 فوریه 2020، سفته بازان بزرگ چند اقدام بسیار اشتباه و زیان آور انجام دادند: فروش یورو و ین همزمان با خرید نفت و دلار کانادا! این در حالی است که در هفته گذشته یورو و ین قوی ترین و دلار کانادا به همراه دیگر همتایان کالایی اش ضعیف ترین ارزهای بازار بودند و نفت هم ریزش سنگینی داشت.

روی یورو، با کاهش خریدها و افزایش فروشها، ارزش دلاری پوزیشن خالص فروش افزایشی بیش از 3 میلیارد دلاری را تجربه کرد و به 15.5 میلیارد دلار رسید. نسبت خرید به فروش روی یورو تنها 58% است و همچنان که هفته های پیش گفته بودیم و انتظار داشتیم که از محدوده بین 1.07 تا 1.08 معامله گران بلندمدتی وارد خرید یورو بشوند، احتمال اول ادامه رشد سنگین یورو است که از هفته پیش آغاز شده است. همه این سفته بازانی که در هفته های اخیر وارد فروش یورو شده اند الان به دنبال خروج هستند و این مسئله باعث تشدید فشار خرید روی یورو خواهدشد.

روی ین هم با جهش بیش از 28 درصدی فروشها، نسبت خرید به فروش به سطح پایین 49% رسیده و ارزش دلاری پوزیشن خالص روی این ارز هم به نزدیک منفی 6.4 میلیارد دلار رسیده است. به این ترتیب انتظار می رود تا مدتی دیگر هم ین تقویت بشود هر چند بر این باوریم که بزودی ین به شدت تضعیف خواهدشد.

خرید نفت و دلار کانادا هم از دیگر اقدامات اشتباه سفته بازان بزرگ بود و روی پوند هم با توجه به نسبت خرید به فروش نزدیک به 170% و رفتار قیمت در هفته گذشته، انتظار افت بیشتر در روزهای آینده را خواهیم داشت.

 

بيشترين افزايش ها و كاهش ها

بر حسب درصد و در مقایسه با هفته قبل، بیشترین افزایش پوزیشن های خرید مربوط به دلار استرالیا با 18.1% و بیشترین افزایش پوزیشن های فروش نیز مربوط به ین با 28.5% می باشد.

بر حسب درصد و در مقایسه با هفته قبل، بیشترین کاهش پوزیشن های خرید مربوط  به ین با 8.1% و بیشترین کاهش پوزیشن های فروش نیز مربوط به نفت با 20.2% می باشد.

از نظر ارزش دلاری، بیشترین افزایش در پوزیشن خالص سفته بازان روی نفت با 1.069 میلیارد دلار مشاهده شده و بیشترین کاهش نیز در پوزیشن خالص سفته بازان روی ین با 3.309 میلیارد دلار رصد شده است.

 

جداول تحلیلی:

جدول شماره 1: درصد تغییرات خرید و فروش سفته بازان نسبت به هفته گذشته

در این جدول، در ردیف مربوط به هر ارز یا کالا عملیات هفته گذشته سفته ­بازان بزرگ در زمینه قراردادهای خرید و فروش به صورت تغییرات بر حسب درصد نسبت به هفته گذشته به تصویر کشیده شده است. در ستون B/S نیز نسبت قراردادهای خرید باز به قراردادهای فروش باز آورده شده که می‌تواند نمایی از نظر عمومی و کلی سفته ­بازان بزرگ نسبت به ارز یا کالای مربوطه را نمایان سازد.

جدول شماره 2: ارزش دلاری پوزیشن خالص سفته بازان و درصد تغییرات آن نسبت به هفته گذشته

توضیح:

در این جدول، ارزش خالص پوزیشن سفته بازان روی بازارهای مختلف بر حسب دلار و بر مبنای ارزش قراردادها و سپس تغییرات این ارزش خالص در طول هفته گذشته به تصویر کشیده شده است. این جدول نیز به نوبه خود در تشخیص جهت جریان پول سفته بازانه بسیار موثر و کارآ می باشد.

مطالب مشابه

مشاهده همه
تحلیل گزارش CRA – COT

هفته منتهی به سه شنبه 8 سپتامبر 2020  

تحلیل گزارش CRA – COT

هفته منتهی به سه شنبه 1 سپتامبر 2020  

تحلیل گزارش CRA – COT

هفته منتهی به سه شنبه 25 آگوست 2020  

تحلیل گزارش CRA – COT

هفته منتهی به سه شنبه 18 آگوست 2020