تحلیل گزارش CRA – COT

2020/07/26 | 1399/05/05

هفته منتهی به سه شنبه 19 جولای 2020

 

تحلیل عمومی جریان نقدینگی بازار FX

در کل در هفته گذشته بیش از 3.5 میلیارد دلار به ارزش موقعیت های خرید ارزهای مقابل دلار افزوده شد و در سوی مقابل و معادل 1.55 میلیارد دلار نیز به ارزش موقعیت های باز فروش ارزهای مقابل دلار افزوده شد. به این ترتیب در هفته گذشته مجموعاً نزدیک به 2 میلیارد دلار دیگر ارزهای مقابل دلار خرید شده اند و در کل شاهد ورود سرمایه 5.122 میلیارد دلاری به بازار FX بوده ایم.

با توجه به اینکه در کل و به صورت خالص بیش از 2 میلیارد دلار دیگر به حجم پوزیشن های خرید ارزهای دیگر در برابر دلار افزوده شده، انتظار داریم این هفته پیش رو شاهد رشد قیمت برای دلار در برابر دیگر ارزها به صورت کلی باشیم.

 

Dollar Index

روی شاخص دلار پوزیشن های خرید و فروش به صورت دوسویه افزایش سنگینی داشتند و به ترتیب معادل 56.6% و 44.3% جهش داشتند. در کل به صورت دلاری، 72 میلیون دلار دیگر به ارزش دلاری پوزیشن خالص فروش سفته بازان بزرگ روی شاخص دلار افزوده شد تا به سطح منفی 551 میلیون دلار برسد.

در حال حاضر شاخص دلار از دید ما بیش فروش است و احتمال یک اصلاح عمیق صعودی بسیار بالا ارزیابی می شود.

 

EUR

روی یورو پوزیشن های خرید نزدیک به 5% دیگر افزایش و همزمان پوزیشن های فروش نیز معادل همین مقدار کاهش داشتند تا ارزش دلاری پوزیشن خالص خرید سفته بازان بزرگ روی ارز واحد اروپایی با بیش از 2 میلیارد دلار رشد دیگر به بیش از 18 میلیارد دلار برسد. نسبت خرید به فروش نیز در سطح بالای 258% قرار دارد.

از دید ما یورو به صورت میان مدتی وارد فاز نوسانات صعودی شده اما با توجه به بیش خرید بودن آن از دید گزارش COT، بهتر است که در اصلاحی ها و در سطوح پایین تر اقدام به خریدهای بلندمدتی بشود.

 

JPY

روی ین به صورت همزمان پوزیشنهای خرید و فروش افزایش داشتند. در کل معادل 115 میلیون دلار به ارزش دلاری پوزیشن خالص خرید سفته بازان بزرگ روی JPY/USD اضافه شده و این مبلغ به سطح 2.26 میلیارد دلار رسیده است.

با توجه به ریسک گریزی که درنظر داریم احتمالاً نرخ برابری USD/JPY مقداری دیگر افت داشته باشد و به سطح 105 برسد.

 

CHF

روی فرانک بر خلاف یورو، پوزیشن های خرید و فروش به صورت همزمان افزایش یافتند.

کماکان برای نماد USD/CHF نیز مشابه USD/JPY انتظار افت محدود و در قالب یک بازی ساید و رنج داریم.

 

GBP

روی پوند به صورت همزمان شاهد افزایش پوزیشن های خرید و فروش بودیم. کماکان نسبت خرید به فروش در سطح زیر 100% قرار دارد که نشانگر فروشنده بودن سفته بازان بزرگ است هر چند که ارزش دلاری پوزیشن خالص فروش در سطح نه چندان بالای 1.2 میلیارد دلار قرار دارد. در کل همچنان انتظار داریم در سطوح زیر 1.2 خریداران تجاری به صورت سنگینی ورود داشته باشند و به صورت میان مدتی و بلندمدتی چشم انداز پوند را صعودی ارزیابی می کنیم.

 

Commodity Bloc

روی ارزهای کالایی این بار شاهد ورود سنگین سرمایه برای خرید دلارهای کانادا و نیوزیلند بودیم اما در دلار استرالیا سفته بازان بزرگ خروج از خرید داشتند. خریدهای اخیر سفته بازان بزرگ روی دلار استرالیا و دلار نیوزیلند باعث شده تا نسبت خرید به فروش در این نمادها به بالای سطح 100% برسد و عملاً روی این 2 ارز کالایی حوزه اقیانوسیه سفته بازان خریدار بشوند. این مسئله باعث می شود تا به این نتیجه برسیم که یک بازوی نزولی اصلاحی برای AUD/USD و NZD/USD در پیش است. برای CAD/USD نیز تحلیل مشابهی داریم و انتظار داریم تا در سطوح پایین تری خریداران قدرتمند تجاری وارد میدان بشوند اما در کل وضعیت CAD نسبت به AUD و NZD بهتر است چرا که هنوز سفته بازان بزرگ روی آن فروشنده هستند و اتفاقاً در حال حاضر به بیش-فروش ترین ارز بازار تبدیل شده که نشانگر اشتباه بازار در قیمت گذاری است.

 

Gold

هفته گذشته سفته بازان بزرگ اندکی به حجم پوزیشن های خرید خود افزودند.. نسبت خرید به فروش در طلا در سطح 493% و ارزش دلاری پوزیشن خالص خرید سفته بازان بزرگ نیز نزدیک به 49 میلیارد دلار می باشد.

روی طلا منتظر شکل گیری یک الگوی برگشتی پوشای نزولی بودیم که هرگز روی نداد و در عوض با تثبیت بالاتر از مقاومت مدنظر ما، اکنون به نظر می رسد که طلا عازم 1920 و سپس 2600 دلار باشد.

 

Oil

روی نفت خام پوزیشن های خرید و فروش کاهش همزمان داشتند که البته سهم کاهش پوزیشن های فروش بیشتر بود تا بیش از 400 میلیون دلار به ارزش دلاری پوزیشن خالص خرید سفته بازان روی طلای سیاه افزوده بشود.

با توجه به عوامل متضاد بنیادی و پرایس اکشن مبهم، انتظار می رود مدتی نفت به صورت رنج و ساید به حرکات خود ادامه بدهد.

 

بيشترين افزايش ها و كاهش ها

بر حسب درصد و در مقایسه با هفته قبل، بیشترین افزایش پوزیشن های خرید مربوط به شاخص دلار با 56.6% و بیشترین افزایش پوزیشن های فروش نیز مربوط به شاخص دلار با 44.3% می باشد.

بر جسب درصد و در مقایسه با هفته قبل، بیشترین کاهش پوزیشن های خرید مربوط به دلار استرالیا با 8.3% و بیشترین کاهش پوزیشن های فروش نیز مربوط به نفت با 8.8% می باشد.

از نظر ارزش دلاری، بیشترین افزایش در پوزیشن خالص سفته بازان روی یورو با 2.037 میلیارد دلار مشاهده شده و بیشترین کاهش نیز در پوزیشن خالص سفته بازان روی دلار استرالیا با 318 میلیون دلار رصد شده است.

 

جداول تحلیلی:

جدول شماره 1: درصد تغییرات خرید و فروش سفته بازان نسبت به هفته گذشته

در این جدول، در ردیف مربوط به هر ارز یا کالا عملیات هفته گذشته سفته ­بازان بزرگ در زمینه قراردادهای خرید و فروش به صورت تغییرات بر حسب درصد نسبت به هفته گذشته به تصویر کشیده شده است. در ستون B/S نیز نسبت قراردادهای خرید باز به قراردادهای فروش باز آورده شده که می­تواند نمایی از نظر عمومی و کلی سفته ­بازان بزرگ نسبت به ارز یا کالای مربوطه را نمایان سازد.

 

جدول شماره 2: ارزش دلاری پوزیشن خالص سفته بازان و درصد تغییرات آن نسبت به هفته گذشته

توضیح:

در این جدول، ارزش خالص پوزیشن سفته بازان روی بازارهای مختلف بر حسب دلار و بر مبنای ارزش قراردادها و سپس تغییرات این ارزش خالص در طول هفته گذشته به تصویر کشیده شده است. این جدول نیز به نوبه خود در تشخیص جهت جریان پول سفته بازانه بسیار موثر و کارآ می باشد.

 

جدول شماره 3: برآورد ورود و خروج پول به بازار آتی FX نسبت به هفته گذشته

توضیح:

در این جدول، میزان ورود (اعداد مثبت) و یا خروج (اعداد منفی) پول از سوی سفته بازان به موقعیت های خرید در برابر دلار (سمت چپ)، موقعیت های فروش در برابر دلار (سمت راست) و کل بازار به صورت تجمیعی (وسط) نمایش داده می شود. در صورتی که پول وارد شده به بازار به صورت کلی افزایش یابد، انتظار افزایش دامنه نوسانات می رود و طبیعتاً کاهش سرمایه درگیر در بازار از سوی سفته بازان می تواند منجر به کاهش دامنه نوسانات بشود.

مطالب مشابه

مشاهده همه
تحلیل گزارش CRA – COT

هفته منتهی به سه شنبه 8 سپتامبر 2020  

تحلیل گزارش CRA – COT

هفته منتهی به سه شنبه 1 سپتامبر 2020  

تحلیل گزارش CRA – COT

هفته منتهی به سه شنبه 25 آگوست 2020  

تحلیل گزارش CRA – COT

هفته منتهی به سه شنبه 18 آگوست 2020