تحلیل گزارش CRA – COT

2020/08/02 | 1399/05/12

هفته منتهی به سه شنبه 28 جولای 2020

 

تحلیل عمومی جریان نقدینگی بازار FX

در کل در هفته گذشته بیش از 6.5 میلیارد دلار به ارزش موقعیت های خرید ارزهای مقابل دلار افزوده شد و در سوی مقابل نزدیک به 1.7 میلیارد دلار نیز به ارزش موقعیت های باز فروش ارزهای مقابل دلار افزوده شد. به این ترتیب در هفته گذشته مجموعاً و به صورت خالص نزدیک به 4.8 میلیارد دلار دیگر ارزهای مقابل دلار خرید شده اند و در کل شاهد ورود سرمایه 8.2 میلیارد دلاری به بازار FX بوده ایم.

با توجه به اینکه در کل و به صورت خالص بیش از 4.8 میلیارد دلار دیگر به حجم پوزیشن های خرید ارزهای دیگر در برابر دلار افزوده شده، انتظار داریم این هفته پیش رو شاهد رشد قیمت برای دلار در برابر دیگر ارزها به صورت کلی و در قالب یک اصلاح صعودی باشیم.

 

Dollar Index

روی شاخص دلار پوزیشن های خرید و فروش به صورت دوسویه افزایش سنگینی داشتند و به ترتیب معادل 20% و 19% جهش داشتند. در کل به صورت دلاری، 88 میلیون دلار دیگر به ارزش دلاری پوزیشن خالص فروش سفته بازان بزرگ روی شاخص دلار افزوده شد تا به سطح منفی 630 میلیون دلار برسد.

در حال حاضر شاخص دلار از دید ما بیش فروش است و احتمال یک اصلاح عمیق صعودی بسیار بالا ارزیابی می شود و شاید کندل روزانه روز جمعه 31 جولای مقدمه ای بر آغاز این اصلاح باشد.

 

EUR

روی یورو پوزیشن های خرید 18.6 درصد دیگر افزایش و همزمان پوزیشن های فروش نیز معادل 6.9% افزایش داشتند تا ارزش دلاری پوزیشن خالص خرید سفته بازان بزرگ روی ارز واحد اروپایی با بیش از 4.7 میلیارد دلار رشد دیگر به بیش از 23 میلیارد دلار برسد. نسبت خرید به فروش نیز در سطح بالای 286% قرار دارد.

از دید ما یورو به صورت میان مدتی وارد فاز نوسانات صعودی شده اما با توجه به بیش خرید بودن آن از دید گزارش COT، بهتر است که در اصلاحی ها و در سطوح پایین تر اقدام به خریدهای بلندمدتی بشود.

 

JPY

روی ین به خریدها افزایش سنگینی معادل 23.7 درصد داشتند و افزایش حدوداً 9 درصدی پوزیشنهای فروش مانعی بر سر راه افزوده شدن بیش از 1 میلیارد دلار به ارزش دلاری پوزیشن خالص خرید سفته بازان بزرگ روی JPY/USD نبود و این مبلغ به سطح 3.39 میلیارد دلار رسیده است.

هدف اول ما که سطح 105 دلار بود محقق شده و به نظر می رسد که قیمت عازم سطح 103 باشد.

 

CHF

روی فرانک پوزیشن های خرید بدون تغییر مانده و در عوض پوزیشن های فروش بیش از 11% کاهش نشان دادند تا 145 میلیون دلار دیگر به ارزش دلاری پوزیشن خالص خرید CHF/USD افزوده بشود و این مبلغ به سطح 1.15 میلیارد دلار برسد.

به نظر می رسد فرانک سوییس از موقعیت بهتری نسبت به یورو برای رشد در برابر دلار برخوردار باشد.

 

GBP

روی پوند شاهد افزایش پوزیشن های فروش و کاهش پوزیشنهای خرید بودیم. کماکان نسبت خرید به فروش در سطح پایین 61% قرار دارد که نشانگر فروشنده بودن سفته بازان بزرگ است ارزش دلاری پوزیشن خالص فروش در سطح 2 میلیارد دلار قرار دارد و در واقع هم اکنون پوند بیش فروش ترین ارز در برابر دلار است. این مسئله باعث می شود تا نسبت به ادامه روند صعودی GBP/USD خوش بین باشیم. هدف بعدی خریداران سطح 1.4 می باشد.

 

Commodity Bloc

روی ارزهای کالایی این بار شاهد فشار فروش برای ارزهای دلار استرالیا و دلار نیوزیلند بودیم اما در دلار کانادا سفته بازان بزرگ خروج از فروش داشتند. این مسئله باعث شد تا نسبت خرید به فروش روی هر 3 ارز کالایی دوباره به زیر سطح 100 درصد برود و در واقع سفته بازان روی بلوک کالایی فروشنده بشوند. به نظر ما، این نکته می توان محرکی برای رشد بیشتر ارزهای کالایی از سطوح پایین تر و پس از پایان اصلاح نزولی باشد.

 

Gold

هفته گذشته سفته بازان بزرگ از حجم پوزیشن های خرید خود کاسته و بر حجم پوزیشن های فروش خود به صورت قابل توجهی افزودند. این مسئله باعث شد تا شاهد یک کاهش سنگین 5.8 میلیارد دلاری در ارزش دلاری پوزیشن خالص خرید سفته بازان روی طلا باشیم و این عدد به سطح 46.4 میلیارد دلار برسد. نسبت خرید به فروش در طلا در سطح 412% قرار دارد که کاهش قابل ملاحظه ای نسبت به هفته های گذشته نشان می دهد.

روی طلا، هدف اول ما که 1920 بود محقق شد و انتظار داریم تا در ماههای آتی طلا به هدف نهایی خود که سطح 2600 دلار است برسد.

 

Oil

روی نفت خام پوزیشن های خرید کاهش و فروش افزایش داشتند تا بیش از 700 میلیون دلار از ارزش دلاری پوزیشن خالص خرید سفته بازان بزرگ روی طلای سیاه کاسته بشود.

با توجه به عوامل متضاد بنیادی و پرایس اکشن مبهم، انتظار می رود مدتی نفت به صورت رنج و ساید به حرکات خود ادامه بدهد.

 

بيشترين افزايش ها و كاهش ها

بر حسب درصد و در مقایسه با هفته قبل، بیشترین افزایش پوزیشن های خرید مربوط به ین با 23.7% و بیشترین افزایش پوزیشن های فروش نیز مربوط به شاخص دلار با 19.3%می باشد.

بر حسب درصد و در مقایسه با هفته قبل، بیشترین کاهش پوزیشن های خرید مربوط به پوند با 14.9%  و بیشترین کاهش پوزیشن های فروش نیز مربوط به دلار کانادا با 12.5% می باشد.

از نظر ارزش دلاری، بیشترین افزایش در پوزیشن خالص سفته بازان روی یورو با 4.761 میلیارد دلار مشاهده شده و بیشترین کاهش نیز در پوزیشن خالص سفته بازان روی طلا با 5.809 میلیارد دلار رصد شده است.

 

جداول تحلیلی:

جدول شماره 1: درصد تغییرات خرید و فروش سفته بازان نسبت به هفته گذشته

در این جدول، در ردیف مربوط به هر ارز یا کالا عملیات هفته گذشته سفته ­بازان بزرگ در زمینه قراردادهای خرید و فروش به صورت تغییرات بر حسب درصد نسبت به هفته گذشته به تصویر کشیده شده است. در ستون B/S نیز نسبت قراردادهای خرید باز به قراردادهای فروش باز آورده شده که می­تواند نمایی از نظر عمومی و کلی سفته ­بازان بزرگ نسبت به ارز یا کالای مربوطه را نمایان سازد.

 

جدول شماره 2: ارزش دلاری پوزیشن خالص سفته بازان و درصد تغییرات آن نسبت به هفته گذشته

توضیح:

در این جدول، ارزش خالص پوزیشن سفته بازان روی بازارهای مختلف بر حسب دلار و بر مبنای ارزش قراردادها و سپس تغییرات این ارزش خالص در طول هفته گذشته به تصویر کشیده شده است. این جدول نیز به نوبه خود در تشخیص جهت جریان پول سفته بازانه بسیار موثر و کارآ می باشد.

 

جدول شماره 3: برآورد ورود و خروج پول به بازار آتی FX نسبت به هفته گذشته

توضیح:

در این جدول، میزان ورود (اعداد مثبت) و یا خروج (اعداد منفی) پول از سوی سفته بازان به موقعیت های خرید در برابر دلار (سمت چپ)، موقعیت های فروش در برابر دلار (سمت راست) و کل بازار به صورت تجمیعی (وسط) نمایش داده می شود. در صورتی که پول وارد شده به بازار به صورت کلی افزایش یابد، انتظار افزایش دامنه نوسانات می رود و طبیعتاً کاهش سرمایه درگیر در بازار از سوی سفته بازان می تواند منجر به کاهش دامنه نوسانات بشود.

مطالب مشابه

مشاهده همه
تحلیل گزارش CRA – COT

هفته منتهی به سه شنبه 8 سپتامبر 2020  

تحلیل گزارش CRA – COT

هفته منتهی به سه شنبه 1 سپتامبر 2020  

تحلیل گزارش CRA – COT

هفته منتهی به سه شنبه 25 آگوست 2020  

تحلیل گزارش CRA – COT

هفته منتهی به سه شنبه 18 آگوست 2020