گزارش جدید BIS درباره بازار جهانی تبادلات ارزی

دلار , بازار جهانی تبادلات ارزی , همتی

 بانک تسویه نقل و انتقالات بین المللی – BIS – عملاً تنها مرجع رسمی گزارش دهی در خصوص جنبه های مختلف بازار جهانی تبادلات ارزی می باشد. از سال 1986 و هر 3 سال یک بار این بانک گزارشهای جامعی را در خصوص بازار FX منتشر می کند که بر اساس پردازش داده های دریافتی از 1300 بانک و کارگزار بزرگ این بازار می باشد.

جدول شماره 1 – سهم ارزها و جفت ارزهای مختلف در تراکنش های روزانه بازار جهانی FX

 

آخرین گزارش این بانک روز گذشته – یعنی 16 سپتامبر – منتشر شده که حاوی نکات جالبی است که ذیلاً به صورت خلاصه وار بخشی از آنها آورده شده است:

حجم روزانه کل تراکنش های بازار FX در همه حوزه ها (اسپات، آتی، سواپ، …) در آوریل 2019 به 6.6 هزار میلیارد دلار رسیده که نسبت به آوریل 2016 یک رشد 1500 میلیارد دلاری نشان داده و سقف قبلی خود در سال 2013 را رد کرده است.

دلار کماکان بیشترین ارز مورد استفاده در تراکنش های ارزی بین المللی است و یک پای معامله در 88.3% کل تراکنش ها بوده است. این در حالی است که سال 2016 سهم دلار در کل تراکنش ها 87.6% بوده و عملاً نه تنها از وزن دلار در حوزه تجارت جهانی کاسته نشده بلکه حتی اندکی به آن افزوده نیز شده است.

بعد از دلار، یورو با سهم 32.3 درصدی قرار دارد که تغییر چندانی نسبت به سال 2016 نداشته و سپس ین ژاپن با 16.8% قرار دارد که حدود 5% نسبت به 3 سال پیش کاهش نشان می دهد.

پوند علیرغم برگزاری همه پرسی جدایی از اروپا و تحمل نوسانات نزولی بی سابقه در بازه 3-ساله اخیر کماکان سهم 12.8 درصدی خود از تراکنش های ارزی بین المللی را حفظ کرده است. این مسئله جایگاه لندن را به عنوان یک پایانه پرترافیک مالی در سطح جهان نشان می دهد.

علیرغم ادامه رشد اقتصادی چین، نقش یوان در بازار جهانی تبادلات ارزی رشد چندان جالب توجهی نداشته و با 4.3% کماکان در جایگاه هشتمین ارز پرتراکنش جهانی قرار دارد. شاید این مسئله بازتابی از نگرانی ها در خصوص دخالت ورزی بانک خلق چین در نرخ برابری یوان باشد.

حدود 80% کل تراکنش های بازار جهانی تبادلات ارزی در 5 کشور بریتانیا، ایالات متحده، هنگ کنگ، سنگاپور و ژاپن انجام شده است.

بیشترین حجم معاملات برای جفت ارزها به ترتیب به جفت ارزهای EUR/USD با 24%، USD/JPY با 13.2% و GBP/USD با 9.6% اختصاص دارد.

ارزش معاملات اسپات (لحظه ای) در بازار به 2 هزار میلیارد دلار رسیده که رشدی 20 درصدی نسبت به سال 2016 نشان می دهد. با این حال رشد معاملات در ابزارهای مشتقه – به ویژه سواپ – بیشتر بوده و لذا سهم معاملات اسپات در کل تراکنش های بازار FX به 30% رسیده که کاهش قابل ملاحظه ای نسبت به سال 2016 (33%) و 2013 (38%) نشان می دهد.

 

مطالب مشابه

مشاهده همه