تحلیل گزارش CRA - COT

ECB , FOMC , سفته بازان , کمیته

هفته منتهي به سه شنبه 30 جولای 2019

 

تحليل عمومي

در هفته منتهی به سه شنبه 30 جولای، سفته بازان بزرگ به صورت عمده به فروش یورو ادامه دادند که نتیجه آن افت 2 میلیارد دلاری ارزش پوزیشن خالص آنها روی ارز واحد اروپایی بود تا یورو دوباره جای پوند را به عنوان بیش فروش ترین ارز در برابر دلار بگیرد. پوند هم برای چندمین هفته متوالی فروخته شد تا ارزش دلاری پوزیشن خالص فروش سفته بازان روی آن به نزدیک 7 میلیارد دلار برسد. در سوی دیگر، ین و طلا از سوی سفته بازان بزرگ خرید شدند که اقدام درستی بود چرا که ین پس از توئیت ترامپ به صورت پرشتابی در برابر دلار تقویت شد و طلا هم به نزدیک سقف اصلی خود رسید.  

بيشترين افزايش ها و كاهش ها

بر حسب درصد و در مقایسه با هفته قبل، بیشترین افزایش پوزیشن های خرید مربوط به فرانک با 57.1% و بیشترین افزایش پوزیشن های فروش نیز مربوط به شاخص دلار با 45.3% می باشد. بر جسب درصد و در مقایسه با هفته قبل، بیشترین کاهش پوزیشن های خرید مربوط  به دلار  نیوزیلند با 5.7% و بیشترین کاهش پوزیشن های فروش نیز مربوط به ین با 6.3% می باشد. از نظر ارزش دلاری، بیشترین افزایش در پوزیشن خالص سفته بازان روی ین با 594 میلیون دلار مشاهده شده و بیشترین کاهش نیز در پوزیشن خالص سفته بازان روی یورو با 2.088 میلیارد دلار رصد شده است.  

جداول تحلیلی:

جدول شماره 1: درصد تغییرات خرید و فروش سفته بازان نسبت به هفته گذشته

در این جدول، در ردیف مربوط به هر ارز یا کالا عملیات هفته گذشته سفته ­بازان بزرگ در زمینه قراردادهای خرید و فروش به صورت تغییرات بر حسب درصد نسبت به هفته گذشته به تصویر کشیده شده است. در ستون B/S نیز نسبت قراردادهای خرید باز به قراردادهای فروش باز آورده شده که می­تواند نمایی از نظر عمومی و کلی سفته ­بازان بزرگ نسبت به ارز یا کالای مربوطه را نمایان سازد.  

جدول شماره 2: ارزش دلاری پوزیشن خالص سفته بازان و درصد تغییرات آن نسبت به هفته گذشته

توضیح:

در این جدول، ارزش خالص پوزیشن سفته بازان روی بازارهای مختلف بر حسب دلار و بر مبنای ارزش قراردادها و سپس تغییرات این ارزش خالص در طول هفته گذشته به تصویر کشیده شده است. این جدول نیز به نوبه خود در تشخیص جهت جریان پول سفته بازانه بسیار موثر و کارآ می باشد.

مطالب مشابه

مشاهده همه
تحلیل گزارش CRA – COT

هفته منتهی به سه شنبه 7 جولای 2020  

تحلیل گزارش CRA – COT

هفته منتهی به سه شنبه 23 ژوئن 2020  

تحلیل گزارش CRA – COT

هفته منتهی به سه شنبه 16 ژوئن 2020  

تحلیل گزارش CRA – COT

هفته منتهی به سه شنبه 9 ژوئن 2020  ...