تحلیل گزارش CRA - COT

ECB٬ FOMC٬ سفته بازان٬ کمیته

هفته منتهي به سه شنبه 20 آگوست 2019

تحليل عمومي

در هفته منتهی به سه شنبه 20 آگوست، سفته بازان بزرگ به خرید طلا ادامه دادند به طوری که ارزش پوزیشن خالص دلاری آنها روی این فلز گرانبها با نزدیک به 1.5 میلیارد دلار افزایش به سطح 45.2 میلیارد دلار رسید. تسویه سنگین و فراتر از 30 درصدی پوزیشن های فروش نفت نیز از دیگر اقدامات سفته بازان بزرگ بود که  باعث شد ارزش دلاری پوزیشن آنها روی طلای سیاه نزدیک به 2 میلیارد دلار افزایش یابد. روی ین ژاپن بر عکس هفته های پیش شاهد افزایش پوزیشن های خرید نبودم اما تسویه 30 درصد از پوزیشن های باز فروش باعث شد تا نسبت خرید به فروش روی ین به سطح 265% افزایش یابد. در کل تنها ارزهایی که در برابر دلار از سوی سفته بازان بزرگ خرید شده اند، ین ژاپن و دلار کانادا هستند و بقیه ارزها همگی در حالت فروش قرار دارند که پوند با 7 میلیارد دلار فروش خالص، در صدر فروخته ها قرار دارد. با توجه به شکسته شدن سطح کلیدی 1.225 که پیشتر اشاره کرده بودیم، سیگنال خرید پوند عملاً صادر شده است.  

بيشترين افزايش ها و كاهش ها

بر حسب درصد و در مقایسه با هفته قبل، بیشترین افزایش پوزیشن های خرید مربوط به شاخص دلار با 2.5% و بیشترین افزایش پوزیشن های فروش نیز مربوط به دلار نیوزیلند با 15.9% می باشد. بر جسب درصد و در مقایسه با هفته قبل، بیشترین کاهش پوزیشن های خرید مربوط  به دلار  استرالیا با 10.9% و بیشترین کاهش پوزیشن های فروش نیز مربوط به نفت با 30.7% می باشد. از نظر ارزش دلاری، بیشترین افزایش در پوزیشن خالص سفته بازان روی نفت با 1.941 میلیارد دلار مشاهده شده و بیشترین کاهش نیز در پوزیشن خالص سفته بازان روی دلار نیوزیلند با 309  میلیون دلار رصد شده است.  

جداول تحلیلی:

جدول شماره 1: درصد تغییرات خرید و فروش سفته بازان نسبت به هفته گذشته

در این جدول، در ردیف مربوط به هر ارز یا کالا عملیات هفته گذشته سفته ­بازان بزرگ در زمینه قراردادهای خرید و فروش به صورت تغییرات بر حسب درصد نسبت به هفته گذشته به تصویر کشیده شده است. در ستون B/S نیز نسبت قراردادهای خرید باز به قراردادهای فروش باز آورده شده که می­تواند نمایی از نظر عمومی و کلی سفته ­بازان بزرگ نسبت به ارز یا کالای مربوطه را نمایان سازد.  

جدول شماره 2: ارزش دلاری پوزیشن خالص سفته بازان و درصد تغییرات آن نسبت به هفته گذشته

توضیح:

در این جدول، ارزش خالص پوزیشن سفته بازان روی بازارهای مختلف بر حسب دلار و بر مبنای ارزش قراردادها و سپس تغییرات این ارزش خالص در طول هفته گذشته به تصویر کشیده شده است. این جدول نیز به نوبه خود در تشخیص جهت جریان پول سفته بازانه بسیار موثر و کارآ می باشد.

مطالب مشابه

مشاهده همه
تحلیل گزارش CRA – COT

هفته منتهی به سه شنبه 4 آگوست 2020  

تحلیل گزارش CRA – COT

هفته منتهی به سه شنبه 28 جولای 2020  

تحلیل گزارش CRA – COT

هفته منتهی به سه شنبه 19 جولای 2020  

تحلیل گزارش CRA – COT

هفته منتهی به سه شنبه 12 جولای 2020