تحلیل گزارش CRA - COT

CRA , COT , دلار , بازار

هفته منتهی به سه شنبه 3 مارس 2020

تحليل عمومی

در هفته منتهی به سه شنبه 3 مارس، سفته بازان بزرگ که از رشد سنگین یورو وحشت کرده بودند دست به خروج سنگین از پوزیشن های فروش خود زدند به طوری که ارزش دلاری پوزیشن خالص آنها روی ارز واحد اروپایی معادل 3.8 میلیارد دلار ارتقاء پیدا کرد و به سطح منفی 12 میلیارد دلار رسید. با این حال کماکان نسبت خرید به فروش روی یورو در سطح نازل 64% قرار دارد و لذا انتظار داریم که رالی یورو همچنان بدون مشکل ادامه داشته باشد و هر اصلاح رو به پایینی یک فرصت خرید خوب محسوب می شود.

روی طلا و نفت ارزش دلاری پوزیشن خالص سفته بازان کاهش پیدا کرد. در حالی که روی طلا شاهد کاهش همزمان خریدها و فروشها بودیم، روی نفت افزایش فروشها عامل اصلی کاهش ارزش دلاری پوزیشن خالص سفته بازان بود. روی طلا نسبت خرید به فروش کماکان در سطح هیجانی 788% قرار دارد و لذا فضای صعودی طلا را محدود ارزیابی می کنیم. روی نفت و علیرغم ریزش سنگین اخیر، نسبت خرید به فروش معادل 321% است و لذا به نظر نمی رسد که از این جهت شانس زیادی برای آغاز یک رالی در نفت وجود داشته باشد خصوصاً که عدم توافق اوپک با روسیه برای کاهش تولید هم چشم انداز مناسبی از این کالای راهبردی نشان نمی دهد.

روی ین و علیرغم افزایش نگرانی ها در خصوص انتشار ویروس کرونا، نسبت خرید به فروش کماکان در سطح پایین 54% قرار دارد و لذا احتمالاً نرخ برابری دلارین تا سطح 105 و حتی پایین تر سقوط خواهدکرد. هفته گذشته بیش از 15% از پوزیشن های فروش ین بسته شدند اما این مسئله برای خروج از اشباع فروش ین کافی نیست.

یکی دیگر از نمادهای آسیب پذیر، دلار کانادا است که نسبت خرید به فروش بالایی معادل 124% دارد و با توجه به ریزش نفت و کاهش سنگین نرخ بهره توسط BOC می تواند ریزش بیشتری را در برابر خصوصاً ارزهای کالایی حوزه اقیانوسیه تجربه نماید.

 

 

بيشترين افزايش ها و كاهش ها

بر حسب درصد و در مقایسه با هفته قبل، بیشترین افزایش پوزیشن های خرید مربوط به دلار استرالیا با 14.4% و بیشترین افزایش پوزیشن های فروش نیز مربوط به نفت با 37.9% می باشد.

بر جسب درصد و در مقایسه با هفته قبل، بیشترین کاهش پوزیشن های خرید مربوط به فرانک با 26% و بیشترین کاهش پوزیشن های فروش نیز مربوط به شاخص دلار با 36% می باشد.

از نظر ارزش دلاری، بیشترین افزایش در پوزیشن خالص سفته بازان روی یورو با 3.815 میلیارد دلار مشاهده شده و بیشترین کاهش نیز در پوزیشن خالص سفته بازان روی طلا با 2.647 میلیارد دلار رصد شده است.

 

جداول تحلیلی:

جدول شماره 1: درصد تغییرات خرید و فروش سفته بازان نسبت به هفته گذشته

در این جدول، در ردیف مربوط به هر ارز یا کالا عملیات هفته گذشته سفته ­بازان بزرگ در زمینه قراردادهای خرید و فروش به صورت تغییرات بر حسب درصد نسبت به هفته گذشته به تصویر کشیده شده است. در ستون B/S نیز نسبت قراردادهای خرید باز به قراردادهای فروش باز آورده شده که می­تواند نمایی از نظر عمومی و کلی سفته ­بازان بزرگ نسبت به ارز یا کالای مربوطه را نمایان سازد.

 

جدول شماره 2: ارزش دلاری پوزیشن خالص سفته بازان و درصد تغییرات آن نسبت به هفته گذشته

توضیح:

در این جدول، ارزش خالص پوزیشن سفته بازان روی بازارهای مختلف بر حسب دلار و بر مبنای ارزش قراردادها و سپس تغییرات این ارزش خالص در طول هفته گذشته به تصویر کشیده شده است. این جدول نیز به نوبه خود در تشخیص جهت جریان پول سفته بازانه بسیار موثر و کارآ می باشد.

مطالب مشابه

مشاهده همه
تحلیل گزارش CRA – COT

هفته منتهی به سه شنبه 7 جولای 2020  

تحلیل گزارش CRA – COT

هفته منتهی به سه شنبه 23 ژوئن 2020  

تحلیل گزارش CRA – COT

هفته منتهی به سه شنبه 16 ژوئن 2020  

تحلیل گزارش CRA – COT

هفته منتهی به سه شنبه 9 ژوئن 2020  ...